Djeli n'goni N°89
€250.00
Excluding VAT
Four-string bass "Djeli n'goni", "Xalam".
Description
Djeli n'goni with guitar tuning pegs :
Product Details
Djeli n'goni with guitar tuning pegs :
Made of balafon wood and treated cowhide.
This djeli n'goni is ideal for playing accompaniments and solos.
Amplification systeme available for 50 euros : Schatten LP-15 insider
The dimensions are in the "Product Details" below the video.
The instrument comes with a suitcase.
DJNG_89
Data sheet
| Size : | Bass |
|---|---|
| Number of strings : | 4 |
| Wood variety : | Balafon |
| Skin : | Treated Cowhide |
| Weight : | 1.6 kg |
| Total Length : | 99 cm |
| Length of case : | 50 cm |
| Diapason : | 75 cm |